Správny náter na drevo predĺži životnosť dreva aj o desiatky rokov

Máte doma drevený záhradný nábytok, plot či pergolu, terasu alebo drevený obklad ? Drevo je určite tou správnou voľbou, pôsobí útulne a prirodzene, no aby si čo najdlhšie zachovalo svoj pôvodný vzhľad, vyžaduje si pravidelné ošetrovanie a údržbu. Drevo v exteriéri je totiž oveľa náchylnejšie k poškodeniu rôznymi drevokaznými organizmami, machom, vyššou vlhkosťou či slnečným žiarením. Náter na drevo je teda veľmi dôležitý.

kusy dřeva

Pravidelná starostlivosť sa vám určite oplatí

Pokiaľ chcete vzhľad a najmä životnosť dreva čo najviac predĺžiť, mali by ste sa oň starať priebežne – akonáhle zbadáte malé defekty v nátere, postačuje tieto miesta len očistiť a ľahko pretrieť. No ak sa náter na dreve lúpe už v značnej miere, je potrebný väčší zásah. Drevo je potrebné dôkladne obrúsiť a nanovo zrenovovať. Ak máte nové alebo obrúsené drevo, takéto sa doporučuje impregnovať. Impregnácia zabráni machu, hubám, drevokaznému hmyzu a plesni dostať sa do dreva a tým by došlo k jeho znehodnoteniu. Možno sa vám týmto krokom navyše práca o jeden-dva dni predĺži no verte, že drevo vydrží v dobrej kondícii oveľa dlhšie.

nasekané dřevo

Aký náter na drevo teda použiť?

Jednou z možností je náter olejom – jedná sa o ekologický náter, ktorý odpudzuje vodu, oživuje textúru dreva, takýto náter nepraská a drevo pod ním dýcha. Pokiaľ chcete zachovať kresbu dreva a zároveň ho farebne zvýrazniť, použite lazúry, ktoré vsiaknu do dreva a zároveň vytvoria silný ochranný film. Lazúry chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi, sú paropriepustné, ľahko sa nanášajú, no drevo je potrebné lazúrou pretierať pravidelne, raz za dva-tri roky. Ďalšou možnosťou je farba na drevo, ktorá prekryje štruktúru a kresbu dreva, čím môžeme pekne zrenovovať aj menej kvalitné a poškodené drevo. Farba už nie je paropriepustná, no zaručene drevo ochráni pred mechanickými a poveternostnými vonkajšími vplyvmi. Drevo by sme mali natierať pri vhodnej teplote a vlhkosti vzduchu, aby nám náter dostatočne zaschol, preto je drevo najvhodnejšie natierať na jar alebo na jeseň. Určite drevo nenatierajte na priamom slnku alebo pri veľmi nízkej teplote. Pri výbere toho správneho a najvhodnejšieho náteru na drevo si dajte poradiť od odborníkov alebo skúsených predajcov. Vždy si tiež prečítajte inštrukcie na obale od lazúry či farby. Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac a pustiť sa do natierania čím skôr, navštívte stránku https://carodreva.sk kde nájdete všetko potrebné.