Gitarové kombo a jeho použitie

Každý hudobník hrajúci na elektrickú gitaru potrebuje kombo. Bez neho nie je nástroj plnohodnotný a nevydáva požadovaný zvuk. Znie približne ako jeho akustický ekvivalent, na rozdiel od toho však s nedostatočnou ostrosťou a hĺbkou.
Aparatúra je veľmi zjednodušene zosilňovač prepojený s reproduktorom. Prvá časť sa skladá z takzvaného predzosilňovaču (určuje farbu zvuku) a koncového zosilňovaču (zvyšuje výkon signálu).

muzika

 Pred použitím je potrebné ho zapojiť pomocou káblu do elektrickej zásuvky a zároveň do nástroja. Výsledným produktom je zvuk. Ten sa dá aj vďaka kombu upraviť, zosilňovať, nahrávať – všeobecne rozvíjať na rôznych frekvenciách. Dobrý hudobník by teda mal byť v rámci svojho oboru expertom aj na technickejšie záležitosti.
Pokiaľ ste však vo svete hudby nováčikom, nič podobné sa od Vás nežiada. Na domáce cvičenie by ste si mali zohnať niečo, čo produkuje čisté tóny a nestojí príliš veľa peňazí. Kvalitný prístroj plne oceníte až po nejakom čase.

zesilování hudby

Jednou zo zaujímavých možností, ktorá Vás môže lákať, je zapojenie efektov do aparatúry. Skresľujú tóny a vytvárajú zvuk typický pre tvrdšie rockové a metalové žánre. Často sa používajú Overdrive, Wah wah, Looper, Delay alebo Tremolo. Najpopulárnejším je Distortion. Efekty možno kombinovať a vytvárať tak multiefekt.
Samozrejme platí, že čím kvalitnejšiu aparatúru chcete, tým viac zaplatíte. Medzi výrobcov s najvyšším renomé patria Fender, Marshall, Vox, Yamaha alebo Mesa Boogie. Profesionálne kombo môže vydržať funkčné naozaj veľmi dlho. Možno ho zároveň použiť aj na iné účely ako hranie na gitare. Zapojte si do neho mobil a pustite si Vašu obľúbenú skladbu. Alebo ho pripojte k televíznemu prijímaču a pustite si film – zvuk bude rozhodne krajší, vďaka čomu si snímok viac užijete. Zohnať sa dá veľmi ľahko – k prístroju sa dostanete v každom hudobne špecializovanom obchode.