Ako si vybrať bojové umenie

Niektorí majú rýchle a silné nohy, pre tých sú bojové umenia založené na kopoch, iné majú zase „zlaté ručičky“ a skôr by uprednostnili nejaké to umenie zamerané skôr na techniku rúk. No nie všetci vedia, že aký ten šport by robili skôr alebo vôbec nevedia o čom ktoré to umenie je a potom je ešte skupina ľudí, ktorí nemajú absolútne žiadne poňatie o tom, že aké tie bojové umenia vlastne existujú. Každopádne, ak si klikol na tento článok, určite patríš k jednej z týchto skupín. Tak sa pohodlne usaď a prečítaj si o niektorých najznámejších.

džudo

A) Karate, Taekwondo, Judo
Sú to asi najpopulárnejšie bojové umenia na Slovensku, preto ak sa potrebujete stále s niekým prekonávať, chodiť po turnajov a získavať stále nové a nové úspechy, tieto bojové umenia sú to pravé orechové pre vás. Karate klub je skoro v každom meste, je to zamerané na kopy, údery a samotné zostavy. Judo je skôr na prehody a hody súpera. Kopy v ňom potrebovať nebudete. Taekwondo využíva údery, kopy, ale aj prerážanie dosiek a podobne. Pri týchto technikách sú mnohé obmedzenia. Napríklad: zákaz úderov do rozkroku, používania lakťov a kolien, údery na chrbticu súpera.
B) Kung Fu
Asi každý už raz videl filmy s ázijskými bojovníkmi, ako je napríklad Jackie Chan, Bruce Lee a podobne. Pokiaľ chcete byť v tomto majstrom, bude to obrovsky dlhá cesta, pretože sú to náročné techniky. Je mnoho typov kung fu. Napríklad: Wing Chun, Tai Chi alebo Shaolinské kung fu, pomenované podľa chrámu Shaolin.
C) Box, Thai box, Kick box

box

Box je vhodnou variantou pre tých, čo majú radi rýchle a silné údery päsťami. Kto skôr preferuje kopy, môžete otestovať kick box a keď potrebujete ešte väčší masaker, skúste thai box. Tam sa využívajú aj lakte a kolená.
D) Aikido, Kendo
Klasické japonské štýly, ktoré praktikovali pradávny samurajovia. Ak chcete skúsiť aikido, nemusíte mať nejakú prílišnú fyzickú silu, stačí vám len vedieť využívať tú správnu páku, súpera položíte na zem aj jednou rukou. Kendo je skôr o používaní meča alebo tyčí.