Zorientujte sa vo svete závitov a pätíc

Ak kupujete novú žiarovku, musíte o nej čo to vedieť. Inak vám do vašej lampy jednoducho nebude pasovať. Dôležitým údajom je typ závitu, alebo pätice. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na najčastejšie používané závity pri žiarovkách typu GU10, v slovenských, respektíve európskych domácnostiach.

Žiarovka svietiaca v zelenej neónovej farbe so závitom typu E27

  1. Bayonet

Tento závit nájdete aj pod označením BC, alebo B22. Ide o pomerne problematickú päticu, pretože má odhalené kontakty. Pri jej výmene, teda existuje isté riziko zranenia elektrickým prúdom. Je taktiež známy ako závit, ktorý veľmi často skratuje.

  1. Malý bayonet

Tento závit sa nazýva aj SBC a B15. V podstate sa jedná rovnakú päticu ako v predošlom prípade. Rozdiel je len v jeho veľkosti. Bayonet aj malý bayonet sú typy závitov, ktoré sú najčastejšie používané vo Veľkej Británii.

  1. Klasický závit

Pod týmto pojmom rozumieme najčastejšie využívaný závit označený ako ES a lebo E27. Patrí medzi tie dobre montovateľné a servisovateľné a taktiež dobre zapadne do objímky. Tento typ závitu nájdete na rôznych druhoch žiaroviek. Veľmi populárnou je napríklad LED žiarovka E27 Led produkt.

  1. Úzky závit

Úzky závit s označením ES, alebo E14, je ďalším veľmi bežným závitom v slovenských domácnostiach. Podobne ako pri predošlom type závitu, ho môžete nájsť na rôznych druhoch žiaroviek. V podstate môžeme povedať, že má i veľmi podobné vlastnosti. Drobnou nevýhodou, sú však odkryté kontakty pri jeho odmontovaní.

Detail na úzky závit E14

  1. Závit GU5.3

V našich končinách sa stretnete skôr s názvom MR16. Ide o päticu, ktorá je využívaná v nízko voltážnych žiarovkách. Väčšinou hovoríme o tých 12 V. Závit má dve vytŕčajúce vidlice, ktorú sú od seba vzdialené presne 5,3 milimetra. Nevýhodou je najmä to, že sa zvykne veľmi rýchlo a často prehrievať. GU5.3 päticu nájdete najmä v rôznych svetelných reťaziach a podobných dekoratívnych osvetleniach.