Ochrana dreva a až potom finálny náter

Drevo je stále jedno z najpoužívanejších a dá sa povedať, že aj najpríjemnejších materiálov, ktoré využívame v našich domácnostiach. Je teplé a príjemné. Ak však chceme, aby drevo vydržalo čo najviac, je potrebné sa dobre oň postarať. Na začiatku celého procesu stojí dobrá impregnácia a až následne je vhodné naniesť náter alebo použiť či už tenkovrstú alebo hrubovrstvú lazúru na drevo alebo inú farbu.

dřevěné molo

Začnite impregnáciou

Či už ste sa rozhodli pre lazúru na drevo alebo iba olej alebo farbu v každom prípade je potrebné drevo pre samotných finálnym náterom vhodne upraviť. Veľmi vhodnou alternatívou je impregnácia dreva. Tá zabraňuje predovšetkým tomu, aby vaše drevo poškodili akékoľvek škodce, vlhkosť, vonkajšie podmienky ako je dážď či sneh. Proste chráni drevo ako prvá vrstva. Je vhodná aj v prípade, že drevo je vlhké. Ak chcete ako finálnu vrstvu zvolíte lazúru na drevo, určite drevo naimpregnujte o to viac ak je vlhké.

textura

Tenkovrstvá alebo hrubovrstvá lazúra na drevo

Lazúra na drevo je ten typ náteru, ktorý dostatočne chráni drevo, vie ho jemne zafarbiť, ale stále je dostatočne transparentná. Pri lazúroch na drevo rozlišuje dva typy a to tenkovrstvú alebo hrubovrstvú. V prvom rade treba pri lazúrach spomenúť, že drevo musí byť dostatočne vysušené, v opačnom prípade by sa tento náter mohol odlupovať. Hrubovrstvá lazúra na drevo je vhodná napríklad na okná, dvere, podbitie alebo iné drevené obloženie, teda v prípadoch, keď drevo už nijako extra nemení veľkosť alebo vlhkosť. Naopak Tenkovrstvá lazúra na drevo sa používa v prípade náterov napríklad na ploty. Tie sú najčastejšie vystavované vonkajším poveternostným vplyvom a navyše bývajú často veľmi vlhké, čo by v prípade náteru hrubovrstvovou lazúrou bol problém, pretože by sa mohla odlupovať. V každom prípade, či už zvolíte takú alebo onakú lazúru na drevo treba dbať na to, aby bolo drevo dobre vysušené. Prirodzeným vyschýnaním drevo o hrúbke 2 cm schne približne jeden rok, čo je pomerne dlhá doba, preto zvážte, či si už nezakúpite drevo, ktoré je už vysušené. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

Viac o lazúre na drevo nájdete aj na stránke https://carodreva.sk.