Naučte sa ich správne rozlíšiť

V našich lesoch, alebo na lúkach veľmi často narazíte na krásne, biele kvietky. Kvitnú medzi prvými už skoro na jar, a to hneď po snežienkach, scilách a pľúcnikoch. Hovoríme o veternici hájnej. Tento kvietok väčšina ľudí, veľmi dobre pozná. Možno vás však prekvapí, že ste si ho doteraz zamieňali za iné druhy.
 
Pri potulkách našou prírodou môžete naraziť až na päť podobných druhov. Štyri z nich sú v skutočnosti poddruhmi veternice. Zvyšné dva sa na ňu len nápadne podobajú.

květiny
 
Veternice – neveternice
 
Prvou rastlinou je Poniklec biely. Ten rozoznáte hlavne podľa iného tvaru kvetov, ktoré sú však taktiež biele a veľmi podobne krojené. Na rozdiel od veternice rastie len vo vysokohorskom prostredí. Takže ak sa vyberiete do nižšie položených lesov, či lúk, máte takmer stopercentnú istotu, že na tento kvet nenarazíte.
 
Druhou rastlinkou je veterník žltuškolistý. Kvety tejto rastliny nápadne pripomínajú veternice. Sú však omnoho menšie. Majú maximálne dva centimetre. Najvýraznejším rozdielom je však ich počet. Kým veternica, má na jednej stonke iba jeden kvet, veterník ich má niekoľko.
 
„Lesná“ nerastie v lesoch
 
Tak a teraz sa pozrime na štyri druhy veterníc. Ako prvú vylúčime veternicu narcisokvetú. Tá rastie iba na vysokohorských alpských lúkach. Natrafíte na ňu napríklad v Nízkych Tatrách. Druhým znakom, vďaka ktorému je takmer nemožné pomýliť si ju, je viacero kvietkov na jednej stonke. Ďalším poddruhom je veternica iskerníkovitá. Na stopke sa nachádza iba jeden kvet, rastie výlučne v listnatých lesoch a jej kvety sú žltej farby.

sasanka
 
Najväčším problémom je rozpoznať veternicu hájnu a lesnú. Tieto dve rastliny vyzerajú na prvý pohľad naozaj na nerozoznanie. Pri troške pozornosti sa to však dá bez problémov.
Veternica hájnamá menšie kvietky, ktoré dorastajú maximálne do veľkosti štyroch centimetrov, bežnejšia je však veľkosť okolo jedného centimetra. Asi najvýraznejším znakom je počet lupienkov. Tento druh ich má šesť až sedem. Kvitne o čosi skôr, a to v priebehu apríla. neraz sa však môže stať, že na ňu natrafíte už počas marca. Rastie v hájoch, na lúkach, alebo okrajoch lesov. Veternica lesná rastie výlučne na lúkach. Kvitne až v máji, má väčšie kvety a vždy iba päť lupienkov.