Najväčšie úspechy v histórii slovenského hokeja

Slovenská hokejová reprezentácia je na scéne už niekoľko rokov a počas tohto obdobia zažila rýchle vzostupy, ale aj rýchle pády. Veľa krásnych chvíľ, no rovnako tak sklamaní. Ak sa radíte k skalným fanúšikom našej reprezentácie tak možno viete, že naša vôbec prvá účasť na šampionáte sa začala rokom 1994, teda rok po rozdelení Československa. Táto účasť je pamätná sama o sebe už len tým, že išlo o vôbec prvé verejne známe vystúpenie a ukážku slovenského hokeja na medzinárodnej scéne.

helma

Síce sme ako nováčikovia boli zaradení do kategórie C, obsadili sme v nej prvé miesto, pričom sme dokázali zohrať priam neuveriteľné skóre voči Slovinsku (9:0), Maďarsku (10:0) či Bulharsku (20:0). Jasne sme tak už zo začiatku ukázali, že patríme vyššie a máme na to, aby sme sa stretli so súpermi z vyšších kategórií. Táto krátka história by úvodom stačila, rok 1994 je už predsa len dávno za nami a do roku 2018 nás stihlo stretnúť veľa ťažkých súperov, rovnako tak i zápasov. Tento článok bude krátkou rekapituláciou, respektíve výberom tých najlepších okamihov v podobe šampionátov, na ktorých sme dosiahli počas nášho pôsobenia najväčšie úspechy a jedným slovom zostali pamätné. Pripomeňme si ich.

MS 2002– Rok 2002 je pre Slovensko pamätný najmä v spojení s hokejom a šampionátom vo Švédsku, kde sa nám podaril historický úspech- výhra zlatej medaile. To znamená, že sme boli lepší než akýkoľvek iný národný tím, ktorý sa zúčastnil týchto majstrovstiev sveta. Lepší než Kanada, Švédsko či Rusko. A to je teda úspech! Práve v tomto období sa na Slovensku následne rozbehla hokejová mánia a tento moment bol možno pamätnejší, než čokoľvek iné, čo s hokejom nesúviselo. O víťazovi sa rozhodlo až po predĺžení, v ktorom prekrásnym gólom proti Rusku rozhodol Peter Bondra na 4:3.

slovensko

MS 2000– Šampionát v Petrohrade bol vôbec prvým, na ktorom sme od roku 1994 konečne ukázali svoj skutočný potenciál voči elitným súperom a to ziskom striebornej medaile po dych berúcom finále voči Česku.
MS 2012– Výhra striebra v tomto roku bola možno prekvapením, nakoľko sme neboli súpiskovo najsilnejším tímom, ale práve v týchto chvíľach sa ukáže, že vyhrať môže i papierovo slabší súper a najmä vtedy, ako kolektívne funguje a ochrannú ruku nad ním drží ten správny tréner, ktorým bol v tomto období Vladimír Vůjtek.