Krása na okne

Keď chodíme po meste, z času na čas sa určite neubránime pohľadu do okien bytoviek či domov, okolo ktorých práve prechádzame. Náš pohľad však neprenikne hlbšie ako len približne 10 cm za okno daného domu.

dveře

Prečo je tomu tak?

Vašej krajine je totiž zvykom vešať si za okno záclony. Nebudeme sa teraz zamýšľať nad tým, ako to je v iných krajinách. V niektorých krajinách je zvykom nedávať za okno nič. Dokonca to až do takej miery, že keď si niekto za okno niečo zavesí, čo bráni pohľadu do jeho domu, začína to byť podozrivé. V našej zemepisnej šírke však je zvykom si chrániť svoje súkromie aj pred zvedavými pohľadmi. A práve na tento účel slúžia záclony. Takže sa nejedná len o ozdobný doplnok našej domácnosti, ale aj ako vysoko praktický prostriedok na ochranu nášho súkromia.

Avšak určite je namieste aj dobre zvážiť, čo si do toho okna zavesíme. Pretože nejaký uterák, plachta alebo iný kus látky nemusí byť vždy to pravé. Aké záclony sú teda najvhodnejšie?

V našich domácnostiach sa najčastejšie stretávame s jemnými bielymi záclonami s rôznym vzorom. Tento typ záclon je už tradičný. Avšak stále sa nájdu ľudia, ktorí uprednostňujú niečo originálnejšie. Medzi netradičnejšie prístupy k problematike záclon patria napr. rôzne farebné závesy, ktoré sa líšia svojou veľkosťou, tvarom či vzorom.

okenice

A čo ešte patrí na okno?

Na okno však okrem záclony patrí ešte niečo. Záclony síce plnia svoju úlohu dokonale, avšak po zapnutí svetla v miestnosti sa okamžite záclona stáva priehľadnou. Čo v takom prípade? Aj keď sa v dnešnej dobe stále viac stretávame s mladými ľuďmi, ktorý neuznávajú závesy a najmä záclony, tejto ochrane sa však stále nevyhýbajú. Ide o závesy, ktoré zabraňujú pohľadu dovnútra miestnosti zvonku, keď sa zapne svetlo.
Tu máme na výber široké spektrum tovaru a možností, ktoré tomuto účelu vyhovujú. Od tradičných drevených žalúzií cez rôzne plastové či kovové doplnky, až po látkové závesy rôznej farby, tvaru, hrúbky a kvality.