Sloboda súkromného podnikania- Pozitívum?

S odpoveďou nebuďme zbrklí, pretože najskôr musíme objektívne porovnať viacero vecí, ktoré táto činnosť prináša nám, ako spoločnosti.
Pri pojme sloboda sa nám vybaví príjemný pocit, kedy človek môže tráviť dni podľa svojho uváženia. Sloboda podnikania nám v podstate toto umožní. Zo sna sa môže stať skutočnosť.

pekárna

Môžeme sa celý život venovať veci, ku ktorej máme vzťah a finančný zisk je len našom správnom uvažovaní a uspokojení zákazníkov. Verejnosti, zákazníkom poskytneme príjemné služby, zarobíme si peniaze a svoj čas míňame len na to, čo má skutočne význam. Nie sme už odkázaní chodiť s pravidelným ranným nástupom do práce cudzieho podniku a ani na nekompromisné odporúčania z úradu práce. Znie to veľmi dobre mať takúto možnosť skutočne sa sebarealizovať.

obrazovka

Pozrime sa však i na druhú stranu mince.
Úlohou štátnych podnikov je zabezpečovať ekonomiku. A to rôznymi faktormi. Štátny podnik umožňuje výrobu presne tých vecí, ktoré náš štát potrebuje, aby sme neboli odkázaní na "pomoc" zo zahraničia a Eú. Pri správnom nariadení majú tieto podniky stanovený určitý počet kusov. Počet týchto kusov záleží od toho, koľko ich potrebuje naša krajina a takisto je stanovený plat, ktorý sa musí zamestnancom zaplatiť. No mal by som skôr hovoriť v minulom čísle, pretože takéto štátne podniky sú už preč, alebo sa stali súkromnými.

kravata

V dobe štátnych podnikov sa ľahšie regulovala ekonomika, bol v podnikoch väčší prehľad. A teda pomocou správnej regulácie sa vyrobil určitý počet kusov tovaru, ktorý sme využívali my. Napomáhali sme ekonomike a štát mal zasa finančné prostriedky, ktorými sa dali hradiť sociálne veci, ktoré si dnes musíme povinne hradiť sami. Každý musel dostať výplatu. Nebola síce vysoká, lenže ak služby a sociálne veci financoval a riadil štát, takáto suma človeku stačila a nemusel sa báť, že sa stane obeťou sociálnej neistoty.