Vyberte správny matrac a zlepšite váš spánok

Čo je okrem samotného spánku rovnako dôležité, ako on sám a prispieva k jeho kvalite? Ak si nie ste istí, opýtajte sa svojho ortopéda. Áno, je to matrac. V súčasnosti sú na trhu rôzne druhy – pružinové, sendvičové, s rôznymi druhmi pien… Ako laici sa do toho možno nevyznáte, no vždy si môžete informácie zistiť a požiadať o radu. Váš zdravotný stav – najmä zdravie chrbtice s dôsledkom nesprávneho držania tela, menšej miery sa môže zhoršovať. Väčšinu času sedíme, či už v škole alebo v práci za počítačom, pripadne ležíme. Aby toho nebolo málo, vytvorili sme si nesprávne návyky a aj počas spánku máme tendenciu spať v polohe, ktorá nie je práve najvhodnejšia. Naša posteľ má matrac častokrát nevyhovujúci pre naše osobné potreby. Je starý, hrboľatý, s preliačinami, je príliš tvrdý alebo príliš mäkký. Ďalším faktorom, ktorý sa pri matracoch môže hodnotiť je čistota, antibakteriálne kvality najmä pre alergikov. Tí patria medzi náročnejších zákazníkov, a častokrát o tom ani len netušia. Pamätajte si, že čo je pre niekoho dobré, nemusí byť pre vás tiež. Následkom toho vaše telo môže utrpieť.

posteľ s matracom

Ďalším krokom pri zabezpečení kvalitnejšieho spánku spojeným s matracmi je napríklad aj výber roštu, teda podložky, ktorá bude pod ním. Môže byť drevená alebo lamelová, to sa už rieši s odborníkom, on vám poradí, čo sa k čomu hodí. Takisto je dôležité vybrať si matrac podľa tvrdosti – tu platí, že každý človek je jedinečný. Miery a potreby máme všetci iné, no podpora chrbtice v prirodzenej polohe je univerzálny fakt, ktorý by mal byť akceptovaný.

vyberanie správneho matraca

Najlepšie bude, ak sa sami oboznámite s mierkou tvrdosti a takisto si ju odskúšate v praxi. Porozmýšľajte aj o tom, v akých polohách sa vám najlepšie spí, vyberte si taký matrac, ktorý je minimálne o dvadsať centimetrov dlhší než je vaša postava a minimálne 90 centimetrov široký. Je pravdepodobné, že budete riešiť či do manželskej postele pridať dva matrace alebo jeden, aké poťahy bude vhodné vybrať. Odborníci zo SEGUM matrace pre vaše zdravie vám radi poradia s výberom, aby ste sa počas spánku cítili ako na obláčiku.

Publikováno v Nezařazené