Tesla prináša rekordný počet elektromobilov

Tesla nevyjadril k zisku, ktorý je stále prchavý, ale robustné dodávky by mohli pomôcť náskoku investora v investíciách na Teslu, ktorý bol v posledných mesiacoch napadnutý. Pred utorkovým popoludňajším výkyvom sa akcie Tesly od začiatku roka znížili o tretinu.tesla.jpg
 
Odhliadnuc od obáv z dopytu, ktorý celý rok prenasledoval spoločnosť, Tesla povedal, že objednávky v druhom štvrťroku prevýšili dodávky, napriek tomu, že kupujúci získali menší daňový úver.
 
Americký federálny daňový úver vo výške 7 500 USD sa na konci minulého roka znížil na polovicu, v pondelok klesol na 1 875 USD a končí na konci roka.
 
„Sme presvedčení, že máme dobrú pozíciu na pokračovanie v raste celkovej produkcie a dodávok v treťom štvrťroku,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
 
Tesla dodala 77.550 modelov 3s v tomto štvrťroku, najnovší sedan spoločnosti a základný kameň stratégie rastu spoločnosti. V porovnaní s priemerným odhadom analytikov 73,144, podľa údajov IBES z Refinitivu.
 
Dodávky všetkých modelov vzrástli od prvého štvrťroka o 51% na 95 200 vozidiel, z toho 17 650 modelov S a X. V priemere analytici očakávali celkové dodávky 89 084.
 
Výkonný riaditeľ Elon Musk opakovane uviedol, že by mohol v druhom štvrťroku priniesť rekordný počet automobilov, pričom porazil 90.700, ktoré poslal zákazníkom v poslednom štvrťroku minulého roka.
 
Počet utorkových čísel v utorok pomohol zobrať ťažký prvý štvrťrok, v ktorom dodávky klesli a spoločnosť stratila 702 miliónov dolárov.nabíjecí stanice.jpg
 
Tento problém, ktorý bol spôsobený logistickými problémami v medzinárodných prístavoch v Tesle a poklesom objednávok v USA po tom, čo bol daňový úver znížený na polovicu, podnietil obavy, že mohol využiť obmedzený trh s elektrickými autami za prémiové ceny.
 
Napriek pozitívnym hodnotám v druhom štvrťroku, analytik Wedbush Dan Ives upozornil, že „Street zostáva skeptický“.
 
Dopyt a ziskovosť zostanú aj naďalej dvomi hlavnými hnacími silami búrlivých akcií Tesly v najbližších štvrťrokoch, povedal Ives pre agentúru Reuters.
 
Garrett Nelson z CFRA Research poznamenal, že dodávky v druhom štvrťroku pravdepodobne umelo posilnili zákazníci, ktorí predbiehali nákupy svojich vozidiel pred znížením daňového kreditu 1. júla, čo by mohlo viesť k „výraznému retracementu“ v dodávkach v treťom štvrťroku.