Prečo vypínať elektroniku počas búrky?

Žijem na odľahlých miestach a búrky tu sú častejšie. Videl som obrovský štrbinový strom, ktorý bol rozdelený na polovicu bleskom. Strom bol asi 45 metrov vysoký a priemer kmeňa bol asi 4 metre!

příroda

Pred pár rokmi, počas búrky som bol v kuchyni, kde sa popoludní popíjala káva a bol tu blesk. Takmer okamžite som počul hrom, čo znamená, že blesk bol veľmi blízko domova. V tom momente som videl guľu modrej elektriny o veľkosti lopty na ping-pong, ktorá odišla z kovovej rukoväte chladničky a plachtila po kuchyni / jedálni a nakoniec mi udrela rameno! To všetko sa stalo za 4 až 5 sekúnd! Ak ste si doteraz pokladali otázku prečo vypínať elektroniku počas búrky, dúfam, že toto Vám dalo dostatočnú odpoveď.

Všetko, čo je zapojené do niečoho, čo vedie k vonkajšej linke, by malo byť kandidátom na odpojenie. To by znamenalo odpojenie všetkého vo vašom dome pripojeného k elektrickej, telefónnej alebo káblovej linke.
Odpojenie v napájacom bode je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby sa elektrické zariadenia počas búrky nepoškodili.

bouřka

Nie všetky zariadenia sú vytvorené rovnaké. Niektoré prístroje ako hriankovače, chladničky, vysávače a hudobné systémy majú elektronické komponenty, ako sú obvody s integrovanými obvodmi. Tieto obvodové dosky sú mimoriadne citlivé; dokonca iskra statickej elektriny ich môže nenapraviteľne poškodiť. Priamý úder bleskom ich úplne zničil. Zariadenia s elektronickými obvodmi, napr. Počítače, televízory, hudobné systémy a herné konzoly, atď. By sa mali odpojiť ako prvoradá. Ponechajte zariadenia odpojené, kým búrka úplne neprešla.
Určite odpojte drahú elektroniku, ako je váš televízor, domáce kino, počítač a monitor. Vecí ako hriankovače, vysávače a iné neelektronické zariadenia sa zvyčajne nemusia odpojiť, hoci budú zničené v zriedkavých prípadoch priameho úderu blesku do vašej elektrickej služby.