Peniaze nie sú iba platidlom

Na čom dnes stojí celá ekonomika a služby ponúkané občanovi? Každá jedna z týchto vecí stojí na peniazoch a stretávame sa s nimi takmer denne. Pritom boli a sú potrebné v každom systéme i režime, v minulých storočiach i dnes. Na systéme peňazí stojí základ starého i moderného sveta. No ako spoločnosť ľudských bytostí sa snažíme vravieť, že to tak nie je. Ponúkame si služby, chodíme do práce, po úradoch, po bankách, všetko sa snažíme brať tak, že to vlastne robíme a poskytujeme z dobrej vôle a snažíme sa budovať funkčnú spoločnosť a peniaze už berieme či dávame už iba ako takú "pozornosť".

peněženka

Vieme však, že hlavným motívom sú hlavne tie peniaze a bez nich by takmer nikto s nikým nestrácal svoju slobodu a čas. Zvykli sme si vravieť, že prvoradé je zdravie až potom peniaze, hlavne nech slúži to zdravie. Lenže zdravotné poistenie si pýta 63 eur na každý mesiac, pričom v prípade ochorenia si aj tak musíme lieky kúpiť, nik nám ich s dobrým úmyslom nedá. No a pokiaľ zdravotné poistenie (peniaze) nestačia na liečbu, o pacienta sa nik nepostará. Zdravie si budujeme i zdravým životným štýlom a výberom vhodných potravín. A zasa sme u toho, peniaze. Teda áno, zdravie je potrebné, ale bez peňazí by sme si vzájomne nedopriali ani to.

dluhy

Teraz si prosím spomeňme na roky strávené na základnej i strednej škole. Naučili sme sa tam, ako hospodáriť s peniazmi, alebo ako vôbec zaplatiť dane, či ako sa nezadlžiť, alebo ako si kúpiť šťastný a relatívne pokojný život? Nie, táto téma bola tabu i keď je nadmieru podstatná. Síce si možno spomíname na predmety ako ekonómia, účtovníctvo,… Lenže ekonómia bola len objektívna teória, nezaoberala si jedincom a účtovníctvo nás možno naučilo prácu s číslami, ale opäť nič priame pre bežného človeka. Každopádne väčšina sme asi vyšli zo školy s vedomím o peniazoch že sú:

mince

•         platidlom
To je asi celé a to je škoda! Preto sa skúsme vžiť do reality akú som opísal vyššie a nie, peniaze neberme ako záťaž či niečo negatívne, ale ako našu šancu kupovať si predstavy, záľuby, vlastne i život ako taký. Sú to akokeby body vo videohre, za ktoré dostanete odmeny a posuniete sa o level vyššie. Teda neberme peniaze ako tabu alebo hriech, tešme sa z nich, nič iné nám totiž na výber neostáva.