Ostrov Brač

Kto si zamiluje Chorvátsko, len ťažko vie určiť najkrajšie chorvátske mestá, pretože všetky majú niečo, čím sú jedinečné a krásne. Jedným z najkrajších miest na chorvátskom pobreží je aj ostrov Brač. Chorvátsko má 1244 ostrovov z toho je 67 obývaných a Brač jeden z nich. Viete sa naň dostať aj autom pomocou trajektu, ktorý vám ide zo Splitu, no ak nepotrebujete auto, môžete sa naň vybrať výletnou loďou alebo lodným taxíkom z okolitých mestečiek. Ak dovolenkujete niekde blízko, odporúčame si urobiť aspoň celodenný výlet na tento ostrov. Možno budúci rok to bude vaša nová letná destinácia.

more

Kto raz vstúpi na tento ostrov, ihneď sa doň zamiluje. Ostrov má jedno väčšie mesto a tým je Supetar a potom množstvo menších dediniek rozmiestnených po celom ostrove. Mestečko má rázovitý ostrovný charakter, ale môžete tu nájsť všetko čo potrebujete. Okolo celého ostrova sú krásne pláže a lagúny, kde sa dá kúpať aj položiť uterák a opaľovať sa. Najznámejšia pláž na tomto ostrove je Zlatni Rat, ktorý je známy svojím typickým bielym pieskom. A čo je ešte na ňom zaujímavé je to, že neustále mení svoj tvar, kvôli prílivu a odlivu, ktoré ho tvarujú.

kam do Chorvátska

Kto má však radšej pokojnejšie a miernejšie miesta, určite si nájde svoju zátoku, kde sa môže nerušene kúpať. Okrem mora, je ostrov zaujímavý aj levanduľou a olivami, ktoré sa tu pestujú. V jednej malej dedinke, môžete dokonca nájsť aj múzeum pestovania a spracovávania olív. Kde vám predvedú a vysvetlia ako sa spracovávali olivy kedysi a ako sa spracovávajú dnes. A taktiež môžete degustovať ich domáce výrobky. Brač je známy tiež bielym kameňom, ktorý sa tu ťaží, dokonca je tu aj škola, ktorá sa zaoberá spracovávaním tohto kameňa a je sprístupnená aj turistom. Chorvátsky ostrov Brač sa nám Slovákom spája aj s menom Martin Kukučín, ktorý na ostrove pôsobil ako lekár a dokonca si môžete pozrieť aj jeho bývalé pôsobisko v obci Selca.