Kedy sú lepšie plastové okná a kedy hliníkové?

Investícia do okien sa radí k tým finančným rozhodnutiam s dlhodobým efektom. Alebo presnejšie- sú to súčasti domov a budov, s ktorých využitím počítame na veľa rokov dopredu a preto je určite výhodou, ak nám vlastnosti konkrétnych okien (životnosť, údržba, dizajn) sedia. Pretože ako zrejme viete, trh ponúka niekoľko vzájomne odlišných možností v závislosti od použitého materiálu. Rámy okien môžu byť napríklad z plastu, dreva, či hliníku (alebo v súčasnosti aj kombinácia materiálov). A bolo by teda vhodné pozrieť sa v tomto článku na tú najpredávanejšiu možnosť- plastové a na druhej strane na tú najkvalitnejšiu, ale drahšiu, ktorú reprezentujú hlinikove okna a ich cena.

Stôl a stoličky, okná

Je to súboj Dávida (plast) s Goliášom (hliník). Ceny verzus životnosti. Jednoduchého verzus komplexného dizajnu.

A zdá sa, že aj v tomto prípade je akýmsi ľudovým favoritom menší Dávid. Teda v prípade plastových okien hlavne z dôvodu ich prístupnejšej ceny a pritom aj napriek nižšej cene kvôli ich relatívne spoľahlivým vlastnostiam, jednoduchému dizajnu, prirodzene dobrej tepelnej a zvukovej izolácii. V životnosti a odolnosti však oproti mocnému hliníku určite nevedú a nikdy nebudú. A neponúkajú ani toľko univerzálnych dizajnových riešení na mieru.

Sedačky, okná

Otázku dizajnu si tu vysvetlime trochu bližšie:

Čo záleží aj od konkrétnej situácie. Povedzme, že bývate napríklad v panelákovom byte a chcete do bytu nové okná, úplne bežné a klasických rozmerov. Je reálne málo vecí, ktoré by sa dali pokaziť s plastovými oknami a ako odznelo- nie sú ani drahé. Čo platí aj v situácii povedzme menšieho rodinného domu, kedy hľadáte model okien v normálnej kvalite za normálnu cenu a žiadny architektonický zázrak.

Lenže niekto naopak hľadá ten architektonický výkvet. Chce, aby aj táto súčasť jeho domu bola dokonalá. V prípade okien si predstavuje obrovské sklenené výplne s kvalitnými a odolnými rámami. A asi už tušíte, že práve vtedy je tou najlepšou voľbou hliník.