Čo sa dá naučiť pri cestovaní

Cestovať – znamená zažiť niečo výnimočné a neobvyklé. A vôbec to nemusí byť gýčovitý západ slnka, váľanie sa na pláži či degustácia miestnych špecialít. Pri cestovaní môžete toho zažiť omnoho viac:

No a čím je lákavá taká India, Čína či Mongolsko? Učíte sa. Každým pobytom v neznámej krajine nadobúdate nové schopnosti:

1) Učíte sa samostatnosti
Iste je fajn cestovať s cestovkou a mať nalinajkovaný celý pobyt od prvého dňa až po ten posledný. Ale už ste skúsili raz ísť niekde sami? Zabaľte batoh, vezmite si túlavé topánky a staňte sa dobrodruhom. Zažijete nevšedné situácie a naučíte sa spoliehať iba sám na seba. Ak máte podobného nadšenca vo forme kamaráta alebo kamarátky vyrazte vo dvojici.
Samostatnosti sa naučíte dvaja a súčasne stmelíte vaše priateľstvo.

turista

2) Testujete svoje limity
Ak vystúpite zo zóny komfortu zakúsite iné pozíciu. Nebudete už len radovým členom zájazdu ale samostatne fungujúcou jednotkou. Aj to vám pomôže stať sa autentickým.
Cestovanie na vlastnú päsť nie je ľahké. Môžete šliapnuť vedľa a doplatiť na svoju dôverčivosť. Dôležité je nájsť vo všetkom negatívnom svoje pozitíva. Zmeškali ste spoj? Využite čas a preskúmajte okolie. Ubytovali vás v špinavom hoteli? Požiadajte o pomoc ľudí, ktorých stretnete, možno nadviažete priateľstvá na celý život.

3) Naučíte sa cudzí jazyk
Naučiť sa cudzí jazyk je edna z najužitočnejších schopností, ktoré môžete pri cestovaní získať. Nech si myslíte, že akokoľvek dobre poznáte miestny jazyk, vždy vás znova a znova dostane vaša „nevedomosť“.
A nič nie je zábavnejšie ako sa rozprávať „rukami-nohami“. Smiech zbližuje.

svobofa

4) Budete otvorenejší a naučíte sa viac dôverovať
Bez otvorenosti sa na cestách nezaobídete. Otvorenosť budete potrebovať už len z toho dôvodu aby ste získali čo najviac informácií. Vaša myseľ má bariéry, ktoré musíte prekonať. Preto dôverujte a zbavte sa predsudkov. Samozrejme nezabúdajte pri tom aj na opatrnosť.