Ako si udržať psychické zdravie počas jesenných dní

Leto je obľúbeným ročným obdobím väčšiny z nás a hlavne tých, čo vedia využiť priaznivé počasie a slnečné dni naplno. Nič však netrvá večne a po týchto dňoch prichádza jeseň. Tá má takisto svoje krásne stránky, ale je pre ňu takisto typické, že má tendenciu vyvolávať horšiu náladu a u niekoho až depresie. Náhla zmena počasia, náhla zmena teploty, miesto slniečka prichádza časté pršanie a silný vietor.

Starať sa o našu kondíciu vrátane tej duševnej je potrebné celý rok, ale obzvlášť si treba dávať pozor v spomenutom období. Skutočne sa v tomto prípade oplatí myslieť trochu aj na seba a na svoje psychické zdravie.

listy na zemi

K celkovej pohode napomáha pravidelná a dostatočne kvalitná regenerácia v podobe zdravého spánku. Jeho pravidelnosť a kvalitu sa neoplatí podceňovať. Hoci je pravda, že v mnohých prípadoch si človek na tomto faktore dáva záležať, no zaslúžený a dostatočne komfortný spánok neprichádza. Príčiny môžu byť rôzne, napr. príjem škodlivých látok, veľa kofeínu, pravidelný stres,… ale niekedy dokáže byť tá práva príčina úplne prostá. Stačí sa len pohrať s našou posteľou a vymeniť jej najdôležitejšiu súčasť, akou je matrac. Ak vymeníte staršie a preležané matrace za nové a za také, čo by sa vám ideálne prispôsobili, takáto zmena dokáže spraviť s kvalitou spánku takmer zázrak. Každopádne nový a vyhovujúci matrac je podstatným faktorom potrebného komfortu pri spánku.

žena s dáždnikom, prší

Ignorovať by sme nemali ani zásady zdravej výživy, ktorá by mala byť vyvážená, obsahovať potrebné látky a takisto vitamíny. Miesto príliš mastných, slaných a presladených jedál si častejšie doprajme napr. strukoviny, zeleninu a ovocie. A k tomu, aby sme zabránili nášmu fyzickému ako aj psychickému vyčerpaniu, je obzvlášť dôležitý vitamín B a magnézium.

Nájdite si čas na prechádzku, prípadne na individuálny šport. Na psychickú pohodu však úplne stačí spomenutá prechádzka v prírode, ktorá by však mala byť pravidelnejšia a trvať circa hodinu.