Ako bude vyzerať čínsky Google? Politicky-korektne

Aj Čína, ktorá je známa svojim režimom má prístup k dnešným technológiám, i keď v nejednom prípade vravíme o ich inakosti, či pozmenenej verzii. Týka sa to aj prístupu k svetovo najznámejšiemu vyhľadávaču Google, ktorého čínska verzia má však pozmenenú podobu a to tak, aby bola pre režim bezpečná a vyhovujúca, respektíve aby jeho čínski užívatelia nehľadali to, čo hľadať nemajú. A aj pokiaľ sa odvážlivec rozhodne hľadať pre režim politicky nekorektné témy (a že ich je veľa), jeho identita bude ľahko odhalená a tento človek klesne na spoločenskom rebríčku.

web

No Google (ako ho poznáme) má v spomenutej krajine aj tak momentálne útlm, ale pracuje sa na jeho čínskej verzii Dragonfly, čo bude vlastne režimovo-korektná verzia. Dragonfly bude možné používať iba vtedy, ak bude mať prístup k telefónnemu číslu svojho užívateľa. Na základe telefónneho čísla sa tak už dá ľahko zistiť aj identita užívateľa, čiže meno, adresa,.. No a tým pádom tak bude užívateľ pod kontrolou, respektíve aj jeho výsledky hľadania. Ak budú hľadané témy odporujúce režimu, dotyčnej osobe sa zníži tkzv. "sociálne skóre" (systém "sociálneho skóre" je už v Číne zavedený dlhší čas). To znamená, že daná osoba tak nebude mať dovolené vykonávať niektoré bežné veci, v prípade minimálneho skóre napríklad ani cestovať vlakom a podobne,… V lepšom prípade sa jej len vymedzí zákaz cestovať do zahraničia a zrušia niektoré benefity.

geografie

Ale prísť k režimu netolerovaným informáciám však aj tak nebude také ľahké, aj keby sa človek odvážil toto riziko podstúpiť. Čínsky Google Dragonfly totiž bude podsúvať na prvé miesta výsledky hľadania, ktoré vypracoval ich tuzemský, čínsky server, respektíve jeho správcovia. Teda užívateľovi budú podsunuté "vyhovujúce" informácie a články, ostatné sa budú nachádzať až nižšie.
Google Dragonfly tak bude veľmi svojský.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Publikováno v Web